Dňa 10. januára 2025 sa naši šiestaci vydali na nezabudnuteľné dobrodružstvo. Spoločne s odborníkmi z Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty sa zapojili do celoslovenskej akcie Vtáčia hodinka.
Pozorovanie vtákov zblízka - ozbrojení ďalekohľadmi a pod vedením skúsených ornitológov sa naši žiaci vydali na objaviteľskú cestu do sveta vtákov. S nadšením sledovali rôzne druhy operencov, ktoré prileteli na pripravené kŕmidlá. Každý vtáčik bol pre nich novým objavom a vzbudzoval zvedavosť.
Sčítanie vtákov pre vedu - okrem samotného pozorovania sa žiaci aktívne zapojili do sčítania vtákov. Každý zaznamenaný jedinec bol dôležitým údajom, ktorý prispel k celkovému obrazu o zimovaní vtákov na Slovensku. Týmto spôsobom sa naši šiestaci stali súčasťou vedeckého výskumu a pocítili, aké dôležité je sledovať a chrániť prírodu.
Ochrana vtákov pre budúcnosť - údaje zozbierané počas Vtáčej hodinky poslúžia odborníkom na lepšie pochopenie potrieb vtákov a vypracovanie účinných opatrení na ich ochranu. Naši žiaci si tak uvedomili, že aj oni môžu prispieť k ochrane prírody a stali sa malými ochranármi vtákov.
Vďaka Vtáčej hodinke sa žiaci nielen naučili rozpoznávať rôzne druhy vtákov, ale získali aj cenné poznatky o ich správaní a životných návykoch. Zistili, ktoré faktory ovplyvňujú výskyt vtákov v našich kŕmidlách a prečo je dôležité ich chrániť.
Prostredníctvom vlastných zážitkov a skúseností si žiaci uvedomili dôležitosť ochrany prírody. Účasť na Vtáčej hodinke bola pre našich šiestakov nezabudnuteľným zážitkom. Okrem nových vedomostí si odniesli aj radosť z objavovania a pocit, že aj oni môžu prispieť k lepšej budúcnosti pre vtáky a prírodu.
RNDr. Masiová Lucia