Vyučovanie dejepisu trochu inak
V piatok trinásteho naši ôsmaci a deviataci strávili výučbu netypicky. Vyučovanie v školských laviciach vymenili za zážitkové učenie. S vyučujúcim dejepisu Mgr. Stanislavom Kundratom a triednym učiteľom Mgr. Vladimírom Dembickým sa zúčastnili dejepisnej exkurzie TOKAJÍK – SVIDNÍK - DUKLA. Navštívili doteraz pre mnohých nepoznané miesta, kde sa oboznámili so smutnou históriou z obdobia hlavne druhej svetovej vojny.
Prvé kroky viedli do malej dedinky Tokajík. Tam sme si postupne pozreli expozíciu v múzeu, cintorín s pamätníkom, kde je pochovaných 32 obetí tokajíckej tragédie a miesto popravy. Asi 1 km od obce sa nachádza spomínané miesto, kde veliteľ nemeckej jednotky prikázal prečítať rozsudok, ktorým za pomoc partizánom odsúdil na trest smrti 34 mužov z obce. Dvaja ranení zostali nažive. Všetko sa stalo z 18. na 19. novembra 1944.
Ďalšou zastávkou bola návšteva Vojensko-historického múzea vo Svidníku a nevynechali sme ani externú časť múzejnej expozície - vojenskú techniku z obdobia druhej svetovej vojny.
Zo Svidníka sme sa presunuli na Duklu. Z vyhliadkovej veže sme mali pekný výhľad na slovenskú i poľskú časť duklianskeho bojiska, kde sme si prostredníctvom odborného výkladu vypočuli informácie o veľmi ťažkých bojoch v tomto priestore počas druhej svetovej vojny. Neoddeliteľnou súčasťou exkurzie bola aj prehliadka pamätníka 1. Československého armádneho zboru s vojnovým cintorínom a neobišli sme ani bunkre v obci Vyšný Komárnik.
Veríme, že takáto forma vyučovaniasplnila svoj cieľ a vyvolala u žiakovsprávny pohľad na dané historické obdobie. Zvedavé otázky, dojatie a skutočnosť vidieť všetko na vlastné oči malo svoje opodstatnenie a hlavne pomohlo uvedomiť si význam jednoduchého slovíčka MIER.
Mgr. Stanislav Kundrat