• Zdravá výživa 2018

• Svetový deň zdravej výživy

16. október bol aj v našej škole sviatkom zdravej výživy. Často sa zabúda na to, že práve jedlo je jednou z najdôležitejších vecí vedúcich k dobrému a dlhému životu. Vyvážená strava je dôležitá v každom veku. Musí obsahovať vitamíny a minerály, ktoré podporujú rast človeka a posilňujú imunitný systém, pevnosť kostí, zubov. Tiež by mala obsahovať bielkoviny, ktoré sú potrebné pre rast, výstavbu a obnovu telových tkanív a na ochranu pred chorobami. Dodávajú nám aj teplo a energiu. Samozrejme, nesmie chýbať vláknina, ktorá sa stará o správne fungovanie tráviacej sústavy.

Žiaci 2. stupňa ukázali svoju zručnosť prípravou zdravých pokrmov v priestoroch školskej jedálne. Boli kreatívni a veľmi šikovní. Pod ich rukami vznikali na pohľad pekné, esteticky pripravené misy, poháre a nápoje. Odmenou bola degustácia jedál. Žiaci, ale aj pedagógovia, si pochutnali na týchto výtvoroch. Na stoloch ostali iba prázdne misy, čo svedčí, že jedlá boli nielen zdravé, ale aj chutné. Celá akcia sa niesla v duchu Hippokratovho citátu: „Nech je jedlo naším liekom.“

Mgr. Anna Meľuchová, koordinátorka Zdravej školy

• Prešov 2018

• Šiestaci a siedmaci vo Viole

17. október naši žiaci strávili netradične. Namiesto vyučovania, v rámci výchovy k hudobnému cíteniu, sme navštívili hudobné predstavenie Tváre hudby v kaviarni Viola v Prešove. Žiaci boli uchvátení umeleckými výkonmi majstrov, keď na základe rôznych ukážok spoznávali širokú paletu nálad vyjadrených hudbou. Najväčší úspech mali výkony detí samotných, pretože realizátori predstavenia ich aktívne zapájali do jednotlivých vystúpení. Žiacke tváre boli plné radosti a nadšenia z poznávania nového, čo bolo najväčšou odmenou pre organizátorov. Nechýbala ani krátka návšteva obchodného centra, kde si žiaci kúpili darčekové predmety a naobedovali sa. Popoludní sme sa vrátili domov do Medzilaboriec sprevádzaní spevom rusínskych piesní v podaní veselých detí.

Mgr. Renáta Ondrášiková

• Jesenný košík 2018

• Jeseň je už tu, o tom nás navôkol utvrdzujú pestré farby okolitej prírody.

Jesenné dni prinášajú pestrosť farieb ale aj vôňu jesene  aj v našej škole. V týždni od 3.10. do 9.10.2018 skrášlila priestory našej školy výstava s názvom: „Plody jesene“. Žiaci ročníkov 1.-9. si počas týchto dní urobili výstavku jesenných plodov. Žiaci mali možnosť vidieť tradičné i menej známe druhy ovocia a zeleniny. Nesmeli chýbať farebné tekvice rôznych tvarov a veľkostí, ako  aj nápadité a veselé výrobky z jesenných plodov.

Triedni učitelia spolu so žiakmi naaranžovali jesenné košíky, ktoré boli súčasťou výstavy. Vo štvrtok učitelia vybrali najkrajší košík, ale musím podotknúť, že to bolo ozaj ťažké.Zo všetkých košíkov sa najviac v tajnom hlasovaní páčil na prvom stupni košík 4.A triedy a na druhom stupni vyhral košík 5.B triedy a získali darček v podobe sladkej odmeny. Žiaci, ktorí prispeli k aranžovaniu košíka boli taktiež odmenení.

Cieľom výstavy bolo rozvíjať u detí citový vzťah k prírode, vnímať jej krásy, rozlišovať charakteristické znaky plodov. Zároveň si deti svojou tvorivosťou rozvíjali kognitívnu a umelecko-expresívnu oblasť.

Môžeme usúdiť, že výstavka jesenných plodov inšpirovala každého, kto výstavu navštívil, či už žiakov, rodičov, učiteľov, ako aj ostatných zamestnancov školy. Už teraz sa tešíme na nové, zaujímavé a originálne práce na budúci školský rok.

Koordinátorka environmentálnej výchovy na 2.stupni  Ing. Kotuľáková Michaela

• Skrátenie vyučovania

• Vedenie školy oznamuje, že dňa 16.10.2018 sa budú vyučovať prvé štyri hodiny (ako včera, do 11:35) z dôvodu  odstávky elektrickej energie. Bez prevádzky bude ŠJ a ŠKD. Ďakujeme za porozumenie, o odstávke sme boli informovaní v neskorých popoludňajších hodinách 15.10.2018.

• Športové popoludnie pre prvákov 2018

• Do galérie Športové popoludnie 2018 boli pridané fotografie.

Dňa 28.09.2018 sa uskutočnilo športové popoludnie pre prvákov. Žiaci súťažili v rôznych disciplínach. Začali s balónikmi, ktoré mali odbíjať na koniec ihriska. Nebolo to ľahké, lebo bol mierny vietor, ktorý im odfukoval balóniky neželaným smerom. Kopali loptou do vedra, aby zhodili cieľ. Vyskúšali svoju obratnosť so švihadlom a tenisovou raketou.Za svoje výkony boli odmenení sladkou odmenou.

Vychovávateľky ŠKD