• Ciele projektu, cieľové skupiny

•      partner           partner                   partner

Strategický cieľ projektu

Väzba na príslušné ciele výzvy

Ďalšia profilácia školy smerom k záujmom a vzdelávacím potrebám žiakov, požiadavkám rodičov a perspektívnym potrebám vedomostnej spoločnosti a trhu práce.

Projekt sa viaže na oba špecifické ciele výzvy:

„1. Inovovať obsah a metódy, skvalitniť výstupy vzdelávania pre potreby trhu práce vo vedomostnej spoločnosti;

2. Orientovať prípravu a ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov na získavanie a rozvoj kompetencií potrebných na premenu tradičnej školy na modernú.“

Cez prvý kľúčový segment celoživotného vzdelávania, cez regionálne školstvo, chce projekt napomôcť k naplneniu globálneho cieľa Operačného programu Vzdelávanie: „Zabezpečenie dlhodobej konkurencieschopnosti SR prostredníctvom prispôsobenia vzdelávacieho systému potrebám vedomostnej spoločnosti“ a to za pomoci progresívnych metód a foriem vyučovania využívajúc moderné didaktické prostriedky aktivizujúce tvorivosť a kľúčové spôsobilosti žiakov.

Ďalším vzdelávaním pedagogických zamestnancov zvyšovať zručnosti metakognitívnych stratégií pre posilnenie čitateľskej gramotnosti žiakov a prispieť k zvýšeniu digitálnej zručnosti oboch cieľových skupín, žiakov aj učiteľov.

Špecifické ciele projektu

Väzba na strategický cieľ proj.

1. Posilnenie moderných foriem vzdelávania k rozvíjaniu kľúčových spôsobilostí a čitateľskej gramotnosti žiakov

Modernizáciou vzdelávacieho procesu za pomoci nových didaktických prostriedkov a progresívnych metód a foriem vzdelávania sa posilní profilácia školy a orientácia obsahu a metód vzdelávania smerom k naplneniu strategického cieľa projektu.

2. Posilňovanie komunikatívnych kompetencií žiakov

Ďalší rozvoj komunikatívnych kompetencií patrí medzi základné vzdelávacie potreby žiakov, na ktorých posilnenie je zameraný strategický cieľ projektu.

3. Využívanie informačných a komunikačných technológií v modernej výučbe

Posilnením digitálnej gramotnosti žiakov aj učiteľov  prispieť k zvýšeniu adaptability absolventov v reálnom prostredí trhu práce a na meniace sa potreby vedomostnej spoločnosti.

Charakteristika cieľovej skupiny

Cieľová skupina, na ktorú sú aktivity zamerané:

- žiaci základnej školy a

- pedagogickí zamestnanci základnej školy

Žiaci základnej školy sú z geografického hľadiska zväčša z mesta Medzilaborce a jeho príslušnej spádovej oblasti. Ich celkový počet je 355.

Z hľadiska veľkosti žiaci prvého stupňa učiaci sa v 1. až 4. ročníku základnej školy sú v celkovom počte 125. V druhom stupni máme po 11 tried, kde sa v ročníkoch 5 až 9 spolu učí 230 žiakov.

Na škole je rovnomerné zastúpenie chlapcov a dievčat.  Z hľadiska vekovej štruktúry je väčšina vo veku 6-15 rokov.

Vzdelanostná úroveň nastupujúcich prvákov je pomerne nízka . Je daná  sociálnou úrovňou a štruktúrou obyvateľstva v regióne.

Čo sa týka socio-ekonomického statusu asi 20% žiakov je zo sociálne znevýhodnených rodín a ich rodinné zázemie je málo podnetné.

Až 20% žiakov sú žiaci z rómskej komunity, ktorá tvorí značnú časť populácie mesta a okresu

Zdravotné postihnutie tejto cieľovej skupiny nie je signifikantné.

Veľkosť tejto časti cieľovej skupiny so zakalkulovaním prekrývania sa osôb dotknutých viacerými aktivitami 280 žiakov základnej školy.

Pedagogickí zamestnanci základnej školy zabezpečujú výchovno-vzdelávací proces v počte 32. Svoje odborné a pedagogicko-psychologické spôsobilosti preukazujú v každodennej komunikácii so žiakmi, ich motivácii, diagnostikovaní a hodnotení.

Z hľadiska pohlavia väčšinu pedagogického zboru  (celkový počet je 36 zamestnancov aj s vychovávateľkami a asistentmi učiteľa) tvoria ženy v počte 25, prevažne vo veku 30-40 rokov.

Skladba učiteľského kolektívu je z pohľadu vekovej rôznorodosti veľmi priaznivá – v kolektíve sú zastúpení starší skúsení pedagógovia, mladší učitelia, ako aj stredná generácia. Do 30 rokov sú 2 učitelia a nad 45 rokov je 6 učiteľov. Učiteľský kolektív je stabilizovaný. Učitelia  majú záujem o ďalšie vzdelávanie a zlepšovanie výchovno-vzdelávacích výsledkov.

Zdravotné postihnutie tejto cieľovej skupiny taktiež nie je signifikantné.

Do cieľovej skupiny sú zaradení väčšinou technicky zdatnejší pedagógovia, schopní využívať IKT pri vzdelávaní,  Takáto skladba vytvára predpoklady pre úspešné zvládnutie obsahovej reformy a inováciu foriem a metód vzdelávania.

Veľkosť tejto časti cieľovej skupiny so zakalkulovaním prekrývania sa osôb dotknutých viacerými aktivitami je 12 pedagogických zamestnancov základnej školy.